Her İçerik Pazarlamacısının Kullanması Gereken 4 Google Analytics Raporu

By | 3 Ekim 2018

Google Analytics’in sizlere sunduğu verileri kullanabileceğiniz sınırsız yol var. Ancak, içerik pazarlama amacıyla kullanabileceğiniz, sizin için en yararlı dört adet rapor sayabiliriz. Bunlar trafik, gezinme özeti, organik arama trafiği ve dönüşümlerdir. Bu verilerin ne olduğunu ve nasıl izleneceğini anladıktan sonra, sitenizin daha yoğun ziyaret edilmesi konusunda önemli bir avantaj elde edeceksiniz. Bu raporların neden önemli olduğunu, nasıl bulabileceğinizi ve buradaki veriden ne amaçla yararlanabileceğinizi öğrenmek için bu yazıyı okuyunuz.

Trafik Raporu

 1. Bu rapor neden yararlı:

Google Analytics’te Sayfalar Raporu olarak bilinen Trafik Raporu sitenizde en yoğun ziyaret edilen sayfaları izler. Normal şartlarda, sitede geçirilen süre ve hemen çıkma oranı gibi verileri de görebilirsiniz.

 1. Google Analytics’te Bu Rapora Nasıl Ulaşırım

Davranış > Site İçeriği> Tüm Sayfalar yolunu takip ederek rapora ulaşabilirsiniz.

Sayfa listesini genişletmek için, ekranın sol alt köşesinde bulunan “Satırları Göster” seçeneğine giderek görüntülenen satır sayısını değiştirin. Ayrıca, raporun yeterli bir dönemi kapsadığında emin olun. Örneğin son çeyrek, altı aylık ya da yıllık arama hacimlerini inceleyebilirsiniz.

 1. Bu veriyi nasıl kullanırım?

Sayfaların listesine sahip olmak son derece önemlidir. Sitenize birçok kişi bu sayfalar üzerinden ulaşır. Bu verileri düzenli olarak gözden geçirin. Unutmayın, bir sayfanın çok fazla ziyaret edilmesi, onun etkili bir sayfa olduğu anlamına gelmez. Fakat yoğun olarak ziyaret edilen sayfanızı, etkili olmasını istediğiniz içerik için kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, en yoğun ziyaret edilen sayfaları aşağıdakileri göz önüne alarak incelemelisiniz:

 • Sayfanın markanızın en iyi tarafını ön plana çıkarttığından emin olun:  Verilmek istenen mesaj bu sayfada mı? Mevcut ve güncel bilgiler sayfada bulunuyor mu?
 • En iyi bağlantılarınızı içersin: Sayfada alakalı ve yüksek dönüşüm alacağınız bağlantıları ekleyin.
 • Ziyaretçilerin neler yaptığını takip edin: ziyaretçiler sayfada zaman geçiriyor mu? Sayfada kalıyor mu yoksa başka sayfalara mı atlıyor?

 

Gezinme Özeti Raporu

 1. Bu rapor neden yararlı:

Sayfalara ait veriler üzerinden ziyaretçi davranışını incelemeye olanak sağlayan birçok yöntem vardır. Gezinme Raporu, bu araçların en önde gelenlerinden biridir. Bu rapordan;

 • Ziyaretçilerin bir sayfaya hangi yolla ulaştığını
 • Sayfaya geldiklerinde nereyi tıkladıklarını öğrenebilirsiniz.
 1. Google Analytics’te Bu Rapora Nasıl Ulaşırım

Trafik Raporuna idin ve burada bulunan herhangi bir sayfayı tıklayın. Sayfanın en üstünde, Gezinme Özeti seçeneğini göreceksiniz. Bu bölüme ziyaretçilerin sitenizden bu sayfaya nasıl ulaştığını ve nereye tıkladıklarını görebilirsiniz. Trafik raporunda olduğu gibi, görünen satır sayısını ayarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak, Sayfa İçi Analytics de ziyaretçilerin sitenizde herhangi bir sayfada nereye tıkladığını gösterir. Fakat Gezinme Özetinden farklı olarak, ziyaretçilerin bu sayfaya nasıl ulaştığını göstermez. Tek bir sayfanın verisini incelerken, bu seçenek Gezinme Özeti’nin yanında yer alır. Ayrıca, Chrome için Google Page Analytics uzantısını indirebilirsiniz.

 1. Bu veriyi nasıl kullanırım?

Bu raporda dikkat çeken ve sizi rakiplerinizin birkaç adım önüne taşıyacak iki nokta var:

 • Önceki Sayfa Yolu, bu sayfaya gelmeden önce ziyaretçinin sitenizde hangi sayfada gezindiğini öğrenmeniz için yararlıdır. Bu ziyaretçilerin, sitenizden ne aldığını ve daha neye ihtiyaç duyduğunu anlamanız için önemlidir.
 • Sonraki Sayfa Yolu, ziyaretçinin incelediğiniz sayfadan sonra hangi sayfaya geçtiğini öğrenmenizi sağlar. Bu, ziyaretçilerin hala neyi merak ettiğini anlamanız için önemlidir.

Organik Arama Trafiği Raporu

 1. Bu rapor neden yararlı:

Daha yoğun ziyaret edilen sayfaların yanında organik aramalarda hangi sayfaların öne çıktığını bilmek de bir içerik pazarlamacısı açısından önemlidir.

Arama trafiğinin önemli olmasının iki temel nedeni vardır:

 • Bir sayfa, aramalar üzerinden çok yoğun ziyaret alıyorsa; içeriğini değiştirirken daha dikkatli olursunuz.
 • Bu sayfalardaki trafik hakkında daha fazla bilgi edinme olanağı sunar.
 1. Google Analytics’te Bu Rapora Nasıl Ulaşırım

“Kazanç > Tüm Trafik > Kanallar”

Bu yolu takip ederek, web sitenize ziyaretçi yönlendiren kanalların bir listesi edinirsiniz.

Buradan Organik ve ardından Birincil Boyut altında bulunan Açılış Sayfası’nı seçin

Blog gibi belli bir sayfa trafiğini bulmak için, arama kutusuna birincil URL’nizi takip eden bölümü yapıştırarak arama yapın. Toplam oturum sayısına ve Arama trafiğinizin yüzdesine bakarak organik arama trafiğinin sayfanız üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

 1. Bu veriyi nasıl kullanırım?

Arama trafiğinde çok fazla ilgi gören sayfalarla ilgili göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar var. Öncelikle, Google aritmetiği bu sayfaları kaliteli olarak niteliyor ve aramalarda üst sıralarda yer veriyor demektir. Bu nedenle, sayfada değişiklik yaparken dikkatli olun. Zira bu değişikliğin arama motorunda nasıl bir etki yapacağını bilemezsiniz. Değişiklik yaptığınız takdirde, değişikliklerden sonra sayfanın nasıl performans gösterdiğini inceleyin.

Öte yandan, insanların neden bu sayfayı ziyaret ettiğini öğrenmenin yolları var. SEMrush bunu öğrenmek için kullanılan araçlardan bir tanesidir. Bu sitede bulunan kutuya sık ziyaret edilen sayfanızın bağlantı adresini yazarak, insanların hangi kelime ya da kelime öbeğini ararken bu siteye geldiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca buradan anahtar kelimelerinizin ne kadar efektif olduğunu da görebilirsiniz. Eğer sık ziyaretin sebebi, sayfanızın amacından faklı bir neden ise; bu sayfayı olduğu gibi bırakın ve amacınıza uygun yeni bir içerik oluşturun.

Dönüşümler Raporu

 1. Bu Rapor Neden Yararlı

Dönüşümler, çoğu içerik pazarlama programı için kritik bir veridir. Bunlar, bir ziyaretçi sayfanıza geldiğinde yapmasını istediğiniz eylemlerdir. Örneğin, e-posta listesine kayıt olmalarını istemek. Ua da bir şey indirmesi veya bir etkinliğe katılması vb…

 1. Google Analytics’te Bu Rapora Nasıl Ulaşırım

Bu bilgiye nasıl ulaşacağınız değişiklik gösterebilir ve biraz manuel çalışma gerektirir.

Öncelikle, hedeflerinizi belirlemelisiniz. Bunun için Andy Crestodina tarafından hazırlanan Google “Analytics’te Hedefler Nasıl Belirlenir?” isimli videoyu izleyebilirsiniz.

Hedefleri belirledikten sonra, bunları  “Dönüşüm > Hedefler > Genel Bakış” üzerinden takip edebilirsiniz.

Tüm hedefleri toplu olarak inceleyebileceğiniz gibi, hangi sayfaların belirli belirli hedeflere ulaştığını görebilirsiniz.

 1. Bu Veriyi Nasıl Kullanırım?

Dönüşümlerin ham sayısı yararlı bir veri olsa da, daha yararlı olan dönüşüm sayısının sayfa görüntüleme sayısına bölünmesidir. Bu size sayfa dönüşüm oranını verir.

Dönüşüm yüzdesi ne kadar yüksek olursa, sayfayı ziyaret edenler o kadar çok dönüşmeli olacaktır. Bu sayfalar paylaşmanız ve tanıtmanız gereken “Dönüşüm Şampiyonu” sayfalardır.

Bu sayfaları belirlediğinizde, aşağıda verilen güncellemeleri yapın.

 • Bu sayfaları aramalarda daha sık görülmesi için optimize edin.
 • Bu sayfaları sosyal medya platformlarında da kullanın.
 • Bu sayfaya tespit ettiğiniz yoğun ziyaretçi alan sayfalarınızdan bağlantı verin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir