İçerik Pazarlama Üzerine En Çok Sorulan 25 Soruya Nasıl Cevap Verilir?

By | 3 Ekim 2018

İçerik pazarlama ile ilgili yöneticileriniz ya da müşterilerinizin kolay veya zor bir takım sorularına maruz kalırsınız. Maruz kaldığınız bu sorulara verebilecek cevaplar ararsınız, işte burada bu sorunların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Aşağıda karşı karşıya kalabileceğiniz 25 soruyu ve bunlara verebileceğiniz yanıtları bulabilirsiniz.

 1. Bunu Yapmalı mıyız?

Sıklıkla müşteriler “Bunu yapabilir miyiz” derler. Yeni olan her şey heyecan vericidir. Bununla birlikte doğru takipçilere doğru mesajların verilip verilemediği ve bunların işe yarayıp yaramayacağı hep sorulacaktır.

İçerik pazarlamasının yaklaşık olarak 100 yararı vardır. Bu yararların arasında kısalan satış süreleri, ölçülebilir müşteri dönüşüm takibi, reklama yardımcı olması gibi unsurlar bulunur.

 1. İçerik Pazarlaması Ne Demektir?

İçerik pazarlaması şahane bir uyandırma çağrısıdır. İçerik pazarlama çabalarının işin geliştirilmesine nasıl katkıda bulunduğunu mutlaka kurumlara bildirmek ve öğretmemiz gereklidir.

İçerik pazarlama değerli, ilgili ve uygun içeriklerin yaratılmasına ve belirlenmiş takipçilere dağıltılmasına odaklanmış olan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

 1. İçerik Geliştirme İşe Yarar mı?

Kesinlikle işe yaramaktadır. Genel olarak ifade edilmesi gerekirse içerik geliştirme sizin pazarlama ve iş geliştirme amaçlarınızı desteklemektedir.

 1. Pazarlama, Ürün ve Hizmetler Hakkında Konuşmaksızın ve Reklam Yapmaksızın Satışların Artırılmasında Rol Oynar mı?

Sizin cari veya gelecekteki müşterileriniz sizin ürününüz ile değil, kurumsal veya kişisel bir sorunu çözmekle ilgilidir.

 1. Neden Müşterilerimi Eğitmek İstiyorum?

Sadakat, uzun soluklu bağlantılar ve müşteri ilişkileri 3 temel bileşendir. Pek çok kurum müşterilerine aynı ürün ve hizmeti sunar, burada önemli olan müşterileri eğiterek doğru karar vermeleri ve sizi işin uzmanı olarak görmelerini sağlamaktır.

 1. İçerik Pazarlama, Hedef Takipçi Kitlemize Ulaşmamıza Nasıl Yardımcı Olur?

Bu soru, içeriğin gerçekte ne kadar önemli olduğunu da ortaya koyuyor. İçeriğin müşterilerin gereksinim ve dürtülerine hitap etmesi gerekir. Bu da müşterinin marka için duyduğu olumlu hislerini kuvvetlendirir.

 1. Markanın Gücünü En Etkili Bir Şekilde Artırmak İçin İçerik Pazarlamasını Nasıl Kullanabilirim?

Öncelikle markanızın hem sunduğunuz ürün hem de takipçilerinizle ilgili bir bağlamda söz edildiğinden emin olmalısınız. Temel noktaların eksikliği yanlış bir uçağa binmekle aynı önemde bir içerik demektir.

 1. İçerik Pazarlama Gelir Artışını Nasıl Sağlar?

Bu insanlara, ekiplerine ya da bütçelerine doğrudan saldırmayan güçlü bir iş kurmakla başlar.

 1. İçeriğin Satış ve Gelire Etkisini Nasıl Ölçebiliriz?

Geliri içerikle ilişkilendirmek için pazarlama ve satış ekibinizin aynı iş hedeflerine, şirket mesajına ve üzerinde anlaşılan süreçlere sıkıca bağlı olması gerekmektedir.

 1. Maliyet Ne Kadar Olur?

İçerik pazarlaması ile ilgili sınırlı deneyimi olan pazarlamacılar sıklıkla içerik üretiminin şirket için çok pahalı mal olacağını düşünür. Gerçek ise böyle değildir.

 1. Amacımız Nedir? Neden Bunu Yapıyoruz?

İlk başta “nasıl” ve “ne” soruları üzerinde durduk. CEO’muzun “Neden” sorusunu sorması bizi uzun ve kısa vadeli hedeflerimizi kağıda dökmeye zorladı. Yazmış olduğumuz bu hedeflere 5 yıl süreyle baktık ve bu hedefler içerik programı için güzel bir rehber oldu.

 1. Neyi Atlıyoruz?

İçerik, çoğunlukla insanların bir durumu, markayı ya da dünyayı nasıl gördüklerinde kalıcı bir değişiklik yapmaya odaklanmaz.

 1. Neyi Yapmayı Bırakmamız Gerekir?

İnsanların bu soruyu sormasını tercih ederiz. Bu durumda pazarlama katkı sağlamaya devam eder. En büyük farklılıkları yaratacak faaliyetleri kasıtlı olarak yapmamız gerekir.

 1. Beyniniz Spontan Olarak Yaratıcılığı Ortaya Çıkarıyor mu? Bu Kampanyalardan Bazıları İçin Nereden İlham Alıyorsunuz?

Pazarlama emektarı Tom Fishburne sihir gibi görünen şeyin yığınlarca iş, yığınlarca kağıt ve farklı fikirler olduğunu belirtiyor. Ona göre nihai olarak yapılan işe inanmak ve uygun bir süreç izlemek gerekiyor.

 1. Diğer Firmalardan Ayrışıyorum, Bu Durumda Benim Bakış Açım Eşsiz Midir?

Pek çok içerik pazarlamacısı ve içerik üreticisi daha önce görülmemiş eşsiz bir içerik ortaya koyma hususunda stres yaşar. Orijinal fikirlere sahip olmak önemlidir, bu nedenle olabildiğinizce orijinal olmaya çalışmak önemlidir. Bununla birlikte bu orijinal fikirleri nasıl işleyip sunduğunuz işin aslını oluşturur.

Kendinizi % 100 orijinal içerik / fikir düşüncesiyle zorlamamalısınız. Bunun yerine mümkün olduğunca fikirlerinizi en orijinal şekilde sunmaya odaklanmalısınız.

Hazırladığınız içeriğin orijinal olarak algılanması ve içeriğinizin başarınızı artırmasını sağlayan 6 yol bulunur. Bunlar:

 • Kişilik –Fikirlerinizi sunma stiliniz
 • Öyküler
 • Örnekler
 • Kurgu
 • Tavrınız
 • Perspektifiniz
 1. İnteraktif İçeriğin Editoryal ve Ticari Faydaları Nelerdir?

Topluluğun içeriği tüketme şekli her geçen gün değişmektedir. Biz artık kullanıcıların önlerine yerleştirilmiş durağan, sıkıcı, ağır içeriklere hızlıca göz atıp tüketmelerini beklemiyoruz. Nerobilim interaktif içeriklerin beyni uyanık tuttuğuna ve bunun da içeriğin hatırlanabilirliğini artırdığına işaret ediyor.

 1. Ses Araması Konusunda Neler Yapıyoruz?

Anahtar sözcük arama her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Özellikle de Google Ana Sayfa cevaplarını yakalamayla ilgili olarak.

 1. Yöneticilerime Şirket İçin Nasıl İçerik Ürettirebilir ve Paylaştırabilirim?

İçerik pazarlamasında yöneticilere pay vermek önemli bir adımdır. Bir diğer önemli adım ise bu yöneticilerin içeriğinizde fikir liderleri olarak aktif bir şekilde katılımlarını sağlamaktır.

 1. Kuruluşumdaki Diğer İnsanlara Yardım Etmek İçin İçerik Pazarlamasını Nasıl Kullanabilirim?

İçerik pazarlamasının güzelliği sadece pazarlama için değil, şirket için de bir değer taşımasından kaynaklanır. İnsan kaynakları şefinden, halkla ilişkiler uzmanına kadar farklı birimlerdeki pek kişi bundan faydalanabilir.

 1. Bir Şeyi Nasıl Viral Hale Getirebiliriz?

Bir şeyi viral yapmanın kesin ve garantili bir yolu yoktur. Ne varki, emsalsiz hikayeler, fikirler ve data setleriyle bunu sağlama olasılığınızı artırabilirsiniz.

 1. Bizim En İyi Çözüm Olduğumuzu Düşünerek Diğerlerini Kazanabilir Miyiz?

Şirket dışından farklı seslere yer vererek akıllı davranmak bizi diğerlerine daha yakın hala getirir.

 1. Takipçi ve Ziyaretçi Arasında Ne Fark Bulunmaktadır?

Ziyaretçi kelime anlamı olarak ayrılacak olan insanları ifade eder. Bugünkü en üstün içerik pazarlamacıları takipçileri artırmayı başaranlardır. Ziyaretçi; web sitenizi ziyaret edenler; takipçi ise içeriğinizi düzenli olarak kullananlardır.

 1. Farklı Takipçileri Nasıl İdare Eder ve İçeriğin Hepsiyle İlgili Olduğundan Nasıl Emin Oluruz?

Bir elektronik postanın 3 ayrı orijinal versiyonunu üretmek yerine aynı teklif ve çağrıları sadece adresi değiştirerek tek seferde yapabiliriz.

   24.İnsanlar İçeriğimize Neden Bakmazlar?

Bu soruya verilecek en kısa yanıt, içerikle uğraşan kişilerin SEO hakkında bir fikirleri olmamalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir