İçerikle Pazarlamada Yapılan En Büyük Hataları, 30 Uzman Anlatıyor!

By | 5 Ekim 2018

Her sektörde profesyoneller diğer çalışmaları takip ederek eleştirir ve öneriler üretirler. Genellikle bu analiz sizi iki sonuçtan birine götürür: daha iyi ne yapabileceğinize dair bilgi verir ya da daha iyisini yaptığınız için sizi rahatlatır.

İçerik pazarlama sektörü içindeki uzmanlardan bazıları, içeriğinizi pazarlarken yapılan hataları anlatarak neleri tercih etmeniz konusunda çeşitli önerilerde bulunuyor. Neleri iyi yaptığınızı ve içerik pazarlama programınızın hangi noktalarda geliştirilebileceğini öğrenmek için uzmanlara kulak verin.

 1. Farkında Olamamak

Özellikle E-Ticaret sitelerinin içerik pazarlama yöntemi, İcerikyazdir.com Ceo’su Gökhan GÜNEŞ için en büyük hata; e-ticaret sektöründe hizmet sağlayan firmaların sürekli Google ads ve buna benzer reklam kanallarını kullanması, hem reklam maliyetinin artmasına hem de şirketin ilerleyen dönemlerde reklam verimliliği konusunda yaşayacağı kanısında. Bunun yerine içerik ile pazarlama tekniği kullanarak hem kısa vadede iyi bir geri dönüş, hemde ileriye dönük uzun soluklu bir yatırım olacağına dikkat çekiyor.

 1. Yayınlamış Olmak İçin Yayınlamak

Convince and Convert’un kıdemli stratejisti Zontee Hou, en şaşırtıcı olanın hala aklında hiçbir özel amacı olmadan ve üretmek istediği içerikler konusunda plan yapmadan, sırf yayın yapmış olmak için yayın yapan kuruluşların varlığı olduğunu söylüyor. Sonuçlardan memnun değiller, ekipleri yönsüzlük den dolayı hayal kırıklığı içinde ve hatta nereye ulaşmak istedikleri konusundan bile emin değiller. İçerik üretim konusunda dikkatli ve bilinçli olmalısınız.

 1. Zamana İzin Verin

Stamats Business Media baş içerik yöneticisi Cristoph Trappe, karşılaştığı en büyük hatanın iyi bir strateji uygulamanın çok uzun zaman almasından kaynaklı olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

 1. Kısa Vadeli Sonuçlara Odaklanmak

Well Planned Web CEO’su Deana Goldasich, içerik planlamasında “kısa vadeli” düşünmeyi eleştiriyor. Pek çok pazarlamacı, uzun vadeli stratejiler yerine kısa sürede alacağı sonuçlarla ilgileniyor. Kısa süreli sonuçlar caziptir; ama geçicidir. Uzun vadeli eylemler, müşteri ilişkilerini kalıcı hale getirmek için kartopu etkisi yapar ve daha büyük bir getiri sağlar.

 1. Davetkar Olun

Barkley’in veriye dayalı pazarlama direktörü Jessica Best, içeriğin en önemli tamamlayıcısı olan aktif kullanıcıyı atlamanın büyük bir fırsatı kaçırmak olduğunu söylüyor. Eğer birisi makalenizin en sonuna indiğinde bir sonraki adım için yapacağınız bir yönlendirme görmezse, büyük bir fırsatı kaçırmış olursunuz.

 1. Doğru Editoryal Takvim

Find The Red Threat kurucusu Tamsen Webster, en büyük hataların editoryal bir takvim oluşturmakla ilgili kategoriye girdiğini düşünüyor ve yalnızca takvimi doldurmuş olmak için içerik üretilmemesi gerektiğini tavsiye ediyor.

 1. Sosyal Medyayı Yalnızca Reklam Kanalı Olarak Görmek

The ID Group sahibi Mark Masters, insanların ve işletmelerin sosyal medyayı yalnızca reklam yapmak için bir araç olarak görmesinin büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Kullanılan her platformun kendi kültürü vardır. Birçok marka bundan daha iyi faydalanmak için bu kültürü anlamak ve parçası olmak yerine, yalnızca bir platform üzerinden ne kadar kazanabileceğini düşünür.

 1. Dijital Okuyucuyu Düşünmemek

The Search Guru Inc. Sahibi ve başkanı Leslie Carruthers, görüdğü en kötü şeyin web için yazmamak olduğunu söylüyor. Paylaşmak için çok iyi malzemeye sahip olsanız da bu malzeme alt başlık, resim, grafik olmadan, upuzun paragraflar ile okunmayacak hale getirebiliyor. Her ne kadar kendinizi okumaya zorlasanız da belli bir noktadan sonra oradan hızla uzaklaşıyorsunuz.

 1. Ben, Ben, Ben

Madison, Michangan and Market başkanı Jeff Leo Herrmann, internet sitelerinin yüzde 90’ından fazlasının hala ego merkezli kurumsal broşürler olduğunun altını çiziyor. Hermann bu firmalara “Müşteriler ve potansiyel müşteriler için kaynaklar ve eğitimler ne olacak? Bir şeyi öğrenmek için neden bu kadar zorlanmak zorundayız?” sorularını iletiyor.

 1. Değer Yaratmayı Unutmak

Frontline Education’in içerik pazarlama müdürü Ali Wert de benzer bir noktaya değiniyor. Yalnızca kendinizden bahsederek okuyucuya hiçbir değer katmayan içerikler üretmeyi en büyük hata olarak değerlendiriyor. Kendini tanıtıcı bir PR kanalından başka bir şey olmayan kurumsal blogların yaygınlığı, bu hataya sıkça düşüldüğünü gösteriyor.

 1. Okuyucuyu Tek Bir Kitle Olarak Görmek

Xactly içerik strateji başkanı Peg Miller, müşterinizi ya da potansiyel müşterinizi bilmiyormuşçasına konuşmanın en büyük hata olduğunu düşünüyor. Bazen ekranın karşısında kim olduğunun önemi olmadan yazılan içerikler ile karşılaşıyoruz. Bazı kuruluşlar istedikleri mesajları vermek için çok zorlama metinle oluşturuyor. Halbuki, insanlara pazarlamayı düşünmek yerine onlarla sohbet etmeyi ve bir şeyler öğretmeyi düşünmek gerekir. Onlarla ilgili edindiğimiz her bir bilgiyi kullanmalı ve sohbetimiz içerisine yedirmeliyiz.

 1. Varsayımlar ve Ön yargılar

Pace yöneticisi Nicole Martin, kitleyi ve ihtiyaçlarını gerçekten anlamak yerine varsayımlar ve önyargılar üzerinden aceleyle içerik oluşturmaya çalışmanın sık karşılaştıkları bir hata olduğunu belirtiyor. Başarılı bir pazarlama çalışmasında araştırma ve tüketici merkezli çalışmalar üzerinden oluşturulan planlama süreci kritiktir. Buna rağmen küçük ya da büyük tüm markalar bu noktayı es geçiyor.

 1. İhtiyacı Göz Ardı Etmek

Monster başkan yardımcısı Margaret Magnarelli, bazı içerik pazarlamacılarının içeriğin işin bir parçası olduğunu unuttuklarını belirtiyor. Müşterinin kazancına ya da ihtiyacına bakmadan, ilginç ya da eğlenceli olduklarını düşündükleri içerikleri oluşturmayı tercih eden bu pazarlamacılar, yalnızca kendilerine değil hem müşteriye hem de sektöre zarar veriyor.

 1. Her Şeyi Bir Anda Değiştirmek

Sojern içerik pazarlama direktörü Amy Higgins, kendisinin yaptığı en büyük hatanın her şeyi bir seferde değiştirmek olduğunu söylüyor. Birçok şeyi aynı anda değiştirdiğinizde, hangi değişikliğin nasıl bir etkisi olduğunu anlamanız imkansız hale gelir. Bu da stratejinizin gerçek başarısını ölçmeyi engeller.

 1. Kaybolmak ve Sessizce Yeniden Başlamak

AgileSherpas başkanı Andrea Fryrear sürekliliğin önemine dikkat çekiyor. Bir gün bir yerden e-posta alıyorsunuz ve aylar süren sessizlikten sonra bir gün aniden yeniden e-posta alıyorsunuz. Bu karşınızdakine önem vermediğiniz hissini veriyor ve karşınızdaki de gönderdiğiniz içeriğe kayıtsız kalıyor.

 1. Bir Anda Hepsini İstemek

Monumental Shift CEO’su Andrew Davis, bugüne kadar rastladığı en büyük üç içerik pazarlama hatasını şu şekilde sıralıyor:

 • Düzensiz içerik sağlama- ne zaman içerik paylaşacağınızı bilmek, kitlenizin sizi daha düzenli takip etmesini sağlar.
 • Sosyal akışı takip etmek – her zaman her kanalda olmak yerine, bir seferde tek kanalda olarak bulunduğunuz yerde en iyisini yapmayı tercih edin.
 • Çok geniş bir hedef kitle seçmek
 1. Resme Çok Geniş Bakmak

Nort Coast Media yöneticisi Bethany Chambers, kitlenizi düşünmemenin ve iyi belirlememenin yapabileceğiniz en büyük hata olduğunu belirtiyor. Seçenekler sınırlı olduğunda herkesi memnun eden geniş kapsamlı içerikler işe yarayabilir. Fakat içinde bulunduğumuz rekabetçi içerik pazarı için tek bir kitle belirlemelisiniz. Tek bir ihtiyaca yönelik çalışarak, burada hakimiyetinizi kurmak için derinleşmelisiniz.

 1. Yanlış Hikaye

Content Marketing DK kurucusu Joakim Ditley, içeriğin yanlış bir hikaye üzerine kurularak tanıtılmasının kitleyi etkilemek yerine kaçırabileceğine dikkat çekiyor. Böyle zamanlarda içerik pazarlaması yalnızca zaman ve bütçede kayıp değil, insanları uzaklaştıracağı için markanız için daha hayati bir zarara sebep olabiliyor. Hikayenizi doğru yolla anlattığınıza emin olun. Değilseniz, içerik pazarlama ile çalışmamak daha iyi olabilir.

 1. Zorlama

American Industry Hygiene Association müdürü Ben H. Rome, bazı markaların kitleleri ile uyuşmasa da esprili paylaşımlar yapmak için kendilerini  zorlamasının oldukça hatalı bir yaklaşım olduğunu ifade ediyor.

 1. Duyarsızlık

Martin LUcidity Direct başkan yardımcısı Chuck Hester ise içerik pazarlamada en büyük hatanın tatillere/ geleneklere duyarsız kalınması olduğunu belirtiyor.

 1. Kötü ya da Sahte Haber Kullanmak

Brain + Trust Partners başkanı Tim Hayden, bir marka, ürün ya da hizmeti tanıtmak için mevcut trajedileri ya da politik olarak yanlış bilgileri kullanmanın büyük bir hata olduğunu belirtiyor.

 1. Rakipleri Takibe Çok Önem Vermek

Unthinkable Media kurucusu Jay Acunzo, rakiplerin çalışmalarını inceleyerek ekiplerine gönderen ve “biz neden buna benzer bir şey yapmıyoruz” diyen yöneticileri eleştiriyor. Daha kötü bir davranış düşünemediğini belirten Acunzo, bu takıma hadi ortalama bir şeyeler yapalım, herkes gibi demekten öte gitmeyeceğini belirtiyor.

 1. Fırsatları Görmezden Gelmek

Children’s Health yöneticisi Courtney Cox Wakefield, gördüğü en kötü şeyin firmaların kendi hatalarını düzeltmek ve yenilik için zaman harcamak yerine rakiplerine fazla odaklanması olduğunu söylüyor.

 1. Geri Dönüşleri Düşünmemek

SurveyMonkey yöneticisi Eli Schwartz, firmaların içerik pazarlamak için önemli bir bütçe harcadığını; fakat bunun etkilerini ölçmek için herhangi bir sistem geliştirmediklerini görmenin hala şok edici olduğunu belirtiyor. Doğrudan pazarlama kampanyalarının aksine, içerik pazarlaması yapmak etkilerini ölçmek ve yeniden değerlendirmek için iyi yapılandırılmış bir analizi gerektiriyor.

 1. İçerik Pazarlamayı Bir Yan İş Olarak Görmek

Capterra yöneticisi J.P. Medved, en büyük hatanın içerik pazarlama için tam zamanlı bir personel çalıştırmamak olduğunu belirtiyor. Bunun, mevcut personelin zamanı olduğu ölçüde içerikler hazırlayarak yapması, odaklanmamış, zamanlanmamı ve kalitesiz içerikler anlamına gelecektir. Bu da en başından hiçbir sonuç almamak için başlanan bir çalışma demektir.

 1. Çürük İçerikler

Chief Content Officer magazine editörü Jonathan Crossfield’e en kötü hata okuyucunun yazılanların gerçekliğini değerlendirebilmesi için yeterli bir kaynak sunmadan, çok güncel olmayan veriler  üzerinden ve yanlış yorumlanmış analizlerle “düşünce liderliği” algısı yaratmaya çalışan içerikler.

 1. Araştırmadan Yazmak

Harper Collins Christian Publishing sosyal medya yöneticisi Jason Schmmel’e göre en büyük hata, derinlemesine araştırma yapmadan içerik paylaşmak.

 1. “Etkileyici” Kullanıcıların İçeriklerini Reddetmek

Squarred Digital CEO’su Jeff Julian’a göre, “etkileyici” kullanıcılara içeriklerini yayınlayamayacağınızı söylemek en büyük hatalar arasında. İçerik hazır değilse, onlara yardımcı olun. Konuyu sevmediyseniz, diğer konularda onlara destek olun. Reddedilmek, onların sizinle ilişkisini etkileyecek ve markanıza karşı ilgisini düşürecektir.

 1. Kalbe Dokunmak

The Conscious Marketing Institute müdürü Nichole Kelly’e göre, insanların yüreğine dokunacak içerikler üzerinden strateji kurmak oldukça riskli. Duygusallık yerine, kişiyi güçlendirecek ve iyileştirecek bir strateji izlemeniz daha etkili olabilir.

 1. Hataları Ön Plana Çıkartmak

Mantis Research araştırma başkanı Clare C. McDermott, pazarlamacılar arasında başkalarının hatası üzerinden yükselmeye çalışmanın yaygın olduğunu ve bunun büyük bir hata olduğunu ifade ediyor. Oysa başkalarının hatalarından öğreneceğimiz çok şey var.

Sonuç İse ;

İşin uzmanlarının görüşleri üzerine, muhtemelen şu ana kadar doğru yaptığınız bir çok noktaya rastladınız. Elbette dikkat etmeniz ya da değiştirmeniz gereken bazı noktalar da vardır. İçerik pazarlama programınızı yeniden gözden geçirmenin ve varsa eksiklerinizi tamamlamanın tam zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir