Meta İçeriği Nedir? Meta İçeriği Nasıl Yazılır?

By | 3 Ekim 2018

E-ticaret siteniz üzerinde SEO çalışmaları yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken araçlardan bir tanesi de meta açıklamalarıdır. Web sitesinde ki her sayfa üzerinde bulundurması gereken meta açıklamaları, eğer web sitenizde ki sayfalarda olmaz ise arama motorlarında ki sayfa sıralamalarınız ile beraber sayfanızın ziyaretçi sayısını da azaltacaktır. Bu rehberimizde size öncelikle meta içeriği nedir? Nasıl yazılır? Yazarken nelere dikkat edilmelidir? ve meta description nasıl yazılır? Gibi başlıklardan bahsedeceğiz.

Meta İçeriği Nedir?

Meta içeriği; bir ; İnternet sayfasının bütün özelliklerini ifade eden içeriği anlatan özet bir yazı türüdür. İdeal meta açıklamaları uzun bir süredir 150-160 karakter arasında olup, Google’ın son zamanlarda aldığı bir karar ile bu uzunluk 320 karaktere kadar çıkarılmıştır. Bu alınan karar ile sayfa içeriği hakkında özet oluşturulurken, biraz daha rahat ve özgür bir karakter alanı oluşmuş olup kullanıcılara içerik hakkında daha fazla bilgi verme imkânı da çıkmış oldu.

Meta İçeriği Nasıl Yazılır?

Meta içeriği yazarken dikkat edilmesi gereken kuralları sizler için liste haline getirdik.

  • Anahtar Kelime Kullanımı: Sayfanız için belirlediğiniz Anahtar kelimeyi açıklamanızda geçirmeyi, SEO uyumlu title yazarken ihmal etmediğimiz gibi, içeriği yazarken de ihmal etmemelisiniz. Arama yapan kullanıcı Meta içeriği içerisinde arattığı anahtar kelimeyi bold olarak görecektir.
  • Spam Gibi Görünen İçeriklerden Uzak Durun: İçeriklerinizi yazarken okuyucuların işine yarayacak bilgiler yazmayı alışkanlık haline getirin. Sadece arama motorları için değil, kullanıcılar için açıklamalar yazın. Anahtar kelime fazlalığı olan içerikler sistem tarafından spam olarak algılanabilir.
  • Meta İçeriği İdeal Uzunluğu: İçeriğin yazımını yaparken içerik uzunluğuna dikkat edilmelidir. Aksi takdirde meta içeriği fazla uzun yazılırsa, arama sonuçlarında fazla olan kısmı kesileceği için gösterilmeyecektir. Bu durum kullanıcılar için olumsuz bir durum yaratacağından tıklanma oranını düşürerek ziyaretçi sayınızın oranını azaltacaktır. İdeal uzunluk olarak 135-160 karakter olarak bilinse de Google’ın 2009 da almış olduğu karar ile 320 karaktere kadar artırılmış olmaktadır.
  • Sayfanızın Reklamı Olarak Düşünün: Olabildiğince ilgi çekici ve yaratıcı açıklamalar yazarken mutlaka içerikle ilgili bir açıklama yazdığınızdan emin olun.
  • Özgün Meta İçeriği Hazırlayın: İçeriği hazırlarken her sayfada, sayfaya özgün bir meta içeriği hazırlamalısınız. Birçok sayfada aynı meta içeriğini kullanmak, Google tarafından kopya içerik olarak değerlendirilecektir.
  • Rich Snippet Kullanımı: Rich Snippet kullanarak açıklamalarınızı işaretlemek, ziyaretçiler tarafından fark edilecektir. Örneğin bir içecek tarifiniz için puanlama ve kullanıcı yorumları gibi özellikler kullanarak arama motorlarında fark yaratabilirsiniz.

Meta Description Nedir?

Meta description nasıl yazılır? kod yazılımı olarak ele alırsak meta açıklamaları sayfamızın “head” bölümünün hemen altında yer alan meta tag’dır. İçeriğiniz hakkında açıklayıcı kısa bir paragraf olan meta açıklaması, aynı zamanda arama sayfanızın URL kısmının hemen altında görünecektir.

Örnek Meta Description Kodu:

Şeklinde olacaktır.

Bu açıklamalar, sayfanın hakkında arama motorlarına bilgi vererek, sayfanın doğru bir şekilde arama motorlarında indekslenmesini sağlamış olur.

Google; 2009 yılında yaptığı bir açıklamada, meta keywords ile birlikte meta description’ın da artık raking algoritması içerisine dâhil olmadığını duyurdu. Rank algoritmasına etki etmemiş olsa da, meta description, okuyucuların arama sonuçlarında dikkatini çekmesini sağlayan önemli bir unsur olmaktadır. İlgi çekici bir meta açıklaması, sayfanızın tıklanma yüzdesini artıracağı için, arama sonuçlarında sitenizin yukarı çıkma oranı artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir