MÜŞTERİ DESTEK: 0 232 202 21 39

Liste İçeriği Örnek İçerik

GERİ DÖN

Japonya Hakkında 10 İlginç Bilgi

127 milyonluk nüfusa sahip bir ada ülkesi Japonya. Doğu Asya’daki bu ülkeyi çoğunlukla gelişmişlikleri ile biliyoruz. Fakat onlar sadece teknolojiden ibaret değiller. Kültürel olarak çok farklı olduğu gibi çoğumuzun bilmediği çok ilginç özelliklere de sahip. Mesela metrolara insanları sığdırmak için ittiren görevlileri olduğunu biliyor muydunuz? İşte size Japonya’nın ve Japonların 10 ilginç özelliği:

1- Bir Garip Meslek “Oshiya” lar

Evet Japonya’da profesyonel bir meslek olarak kabul gören ve “Oshiya” adı verilen bu görevliler metroların yoğun olarak kullanıldığı sabah ve akşam saatlerinde insanları metroya sığdırabilmek için itiyorlar. Yani asıl görevleri metroda en ufak bir boşluk kalmamasını sağlamak.

2- 100 Yaş Üzeri İnsanların Sayısı Her Yıl Bir Önceki Yıla Göre Daha Fazla Oluyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarında Japon kadınları en uzun yaşayan kadınlar olarak gösteriliyor. Bunun sebebi ise bolca sebze yemeleri, balık ve çok çalışıyor olmalarına rağmen dinlenirken bulundukları anın tadını çıkartma felsefeleri olarak düşünülüyor.

3- Osaka Kentinde Ana Yolun İçinden Geçtiği Bir Bina Mevcut

Evet yanlış duymadınız. Binanın içerisinden yol geçirmişler. Osaka’daki Gate Tower binasının 5. Katı ile 7. Katı arasından kara yolu geçiyor.

4- Marketlerde Sıra Beklemekten Sıkıldınız mı?

Japonya’da otomatik makinelerden her şeyi satın alabilirsiniz. Dilimlenmiş elmadan kadın iç çamaşırına kadar her şeyi bu otomatlardan alabiliyorsunuz. Üstelik otomatlar ülkede oldukça yaygın durumda.

5- Bilinen En Eski Şirket Japonya’da

Japonya’daydı demek daha doğru olur aslında. Çünkü şirket 578 yılından 2006 yılına kadar faaliyet göstermiş bir inşaat şirketi. 2006’da kapanmış.

6- Sifon Sesi Çıkartan Cihaz Ürettiler

Japonya’da tuvalette çıkan seslerden utanan kadınlar için “Otohime” adı verilen bu cihaz üretildi. Böylece sesi bastırmak için gereksiz sifon kullanımı önlenmiş oldu.

7- Geyşalık Erkeklerle Başlamış

Geyşanın tanımı her zaman bugün bilindiği gibi değildi. İlki bir erkekti. “Taikomochi” denilen erkek geyşa dans eder ve sohbetiyle üst düzey kişileri eğlendirirdi. Daha sonraları kadınlar bu görevi üstlenmeye başladılar ve sonunda tamamen kadınlara özgü bir iş olmaya başladı.

8- Titanik Faciasından Kurtulan Japon Ölmediği İçin Korkak Kabul Edildi.

Samuray ruhuna aykırı hareket ettiği düşünülerek Masabumi Hosono medya ve halk tarafından korkak kabul edildi.

9- İsim Sıkıntısı Yaşıyorlar

Japonya isim verilmemiş caddelerle, sokaklarla doludur.

10- Neredeyse Her Eve Bir Evcil Hayvan

Japonya’da evlerde bakılan hayvanların sayısı çocukların sayısını aşmış durumda.Uzman Yazarlarımıza " Liste İçeriği " Sipariş etmek için tıklayın